A Kunst Sör egyelőre nagyon fiatal, mondhatni, még be sem tudták vezetni a nagyközönség elé. De a koncepció átgondolt, és 28, italgyártásban eltöltött év után a tulajdonos tudja, hogyan kell elérnie a céljait.
sörfőzde
Üzemek gyártásától a kézműves sörökig
A főzde repertoárjában szereplő italok egyike sem tartalmaz semmilyen plusz adalékanyagot, amit mindig büszkén emelnek ki fontos pozitívumként. Kizárólag víz, árpamaláta, komló és élesztő felhasználásával dolgoznak – ezek közül is a magas minőségű alapanyagokat használják, amelyek a lehető legtermészetesebbek.
Alsó, felső – király! (1.)
Mintha magyar kártyával játszanánk, oly gyakran hallani, hogy alsó meg felső. A modern serfőzés kétféle fő erjesztési eljárását különböztetik meg ezekkel a kifejezésekkel. Azt is szokták mondani az alsóra, hogy hideg, a felsőre pedig, hogy meleg erjesztés.
Aranyhegy folyékony aranya
Ahogy a pékségük őrzi a tradicionális, hazai ízeket és recepteket, úgy a sörfőzésben is megpróbálták a kisüzemi módszert.
Minőség, élvezet, mérték
Jánosnak tetszett a hazai sörfogyasztók nyitottsága, a kísérletezésben rejlő lendület, az új ízek felfedezése. Ez érlelte meg benne a gondolatot, hogy maga is sörfőzdét vezessen, söröket készítsen saját ízlése szerint. Az odáig vezető út persze távolról sem volt ilyen egyszerű.
Vizet!
A legmodernebb hazai kézműves főzdékben már addig jutottak, hogy fajtánként más összetételű vizet használnak.
(Hang)technikás sörfőző
Csupor Marci szívesen beszél arról, hogy mi tette sörfőzővé.
Fókuszban a Bors
A Bors család feje, Bors István az Alföldön találkozott először a házi sörfőzéssel.
Nagy lábakon
Így indult a Bigfoot sörfőzde, családi vállalkozásként.
A sör, mely nem létezhet biotej nélkül: az Alakor
Az ország első és egyetlen biosöre, az Alakor története a csak két napra elég tehéntakarmánnyal kezdődött.