Oldal kiválasztása

kitelepítés

Ma már újra lehetnek németek

Ma már újra lehetnek németek

Kismaros – Kleinmarosch

Több írásos helytörténeti anyag is segíti a falu történetére kíváncsi olvasókat, kutatókat, sőt hanganyagok és film is őrzi Kismaros szebb napjait, vagy éppen tragédiáit. A Falumúzeum rendszeresen jelentkezik kiállításokkal, részt vesz programjaival a település kulturális rendezvényein: élő szereplőként alakítja, formálja a hagyomány- és történelemőrzés módszerét.

Lágy völgy, szakrális helyek

Lágy völgy, szakrális helyek

Gödre / Gedri, Gödring

Odalent kimagaslik a római katolikus templom tornya, és a napsütésben fürödve fehérlik több méltóságteljes, hosszú tornácos sváb ház. Témánál vagyunk, mondhatni, hiszen mind a szőlőhegy, mind a hitélet, mind a meghatározó építési stílus az itt letelepedett német ajkúakhoz kötődik.

A Völgység fővárosa

A Völgység fővárosa

Bonyhád - Bonnhard

Becslések szerint ma a Bonyhádon élők harminc százalékának vannak német gyökerei. Sokak számára fontos a város helyi németséghez köthető múltja és jelene, és az utóbbi évtizedekben felmutatott eredményei alapján egészen biztosan bizakodóan tekinthet a jövőbe.

Elhatározták: közösséget teremtenek!

Elhatározták: közösséget teremtenek!

Bonyhádvarasd – Warasch

A Völgység elpusztult falvainak telepeseihez hasonlóan a varasdiak is kemény küzdelmet vívtak a természettel, de szívósságuk, leleményességük, a magukkal hozott szakértelem idővel eredményre vezetett.

Kétféle sváb világ egy fedél alatt

Kétféle sváb világ egy fedél alatt

Tolna és Mözs összeforró története

A magyarországi sváb közösségek különleges egyede a Tolnai járás székhelyén működő, két település nemzetiségi önkormányzatát egyesítő szervezet.